تصفیه هوا

تصفیه هوا

امروزه با آلودگی روز افزون شهرها، تنفس هوایی پاک و عاری از آلاینده ها، برای سلامتی و شادابی محیط خانواده و طول عمر، جزء نیازهای اولیه و ضروری هر انسان محسوب می شود. به همین دلیل استفاده از دستگاه های تصفیه هوا در این شرایط اجتناب ناپذیر خواهد بود.

آلودگی هوا

بهتر است قبل از هر چیز این واقعیت را بدانیم که کیفیت هوای داخل ساختمان به مراتب بدتر ار کیفیت هوا در فضای باز است. شاید باور آن مشکل باشد اما با وجود تمام گاز های سمی تولید شده توسط کارخانه ها، ماشین آلات و خودرو ها، عواملی از قبیل حرکت دائمی هوا، رعد و برق الکتریکی، اشعه ماورای بنفش خورشید و … کمک می کنند که هوا در محیط های باز، پاکیزه تر از هوای داخل ساختمان ها باشد. هوای داخل خانه ها خصوصاً اگر در و دیوار خوب عایق بندی شده باشند، نه تنها راکد و بدون حرکت است بلکه به طور مداوم با آلاینده های مختلف آلوده تر می شود.

تصفیه هوا برای سلامتی خانواده

آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) هوای داخل ساختمان ها را یکی از 5 تهدید اصلی برای بهداشت عمومی آمریکا عنوان کرده است. عمده ترین آلاینده هایی که در داخل منازل می توان یافت عبارتند از : گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی، پاک کننده های شیمیایی، بخارات متصاعد شده از صنایع چوبی مختلف، ویروس ها، قارچ ها، باکتری ها، مواد شیمیایی، لوازم آرایشی و بسیاری از مواد مضر دیگر که در داخل ساختمان ها یافت می شود. اما علیرغم تمام این خبر های بد، خبر خوب این است که شما می توانید با اقدامات موثر تا حد زیادی از آلودگی هوای داخل خانه خود بکاهید. یکی از این اقدامات استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی است.

تصفیه هوای خانگی

هوایی که ما تنفس می کنیم دارای ذرات ریز حاصل از عدم احتراق خودروها، گرد و غبار محیط، ویروس، باکتری، قارچ، هاگ، بوی دخانیات، ترکیبات آلی فرار (VOCs)، عوامل آلرژی زا، گازهای سمی و … است و ما نیازمند به سیستم یا دستگاهی هستیم که عمل فیلترینگ هوا را برای ما انجام داده و با تکنیک های پیشرفته به جذب حداکتری این عوامل کمک کند.

ذرات ریز آلاینده

دستگاه تصفیه هوای خانگی دارای یک فن قدرتمند است که هوای داخل ساختمان را به داخل دستگاه کشیده و با عبور دادن از فیلتر های تصفیه کننده هوا، آلودگی های معلق در هوای ساختمان را حذف کرده و هوای پاکیزه و سالم را در فضا منتشر می کنند.

فیلتر کردن هوا

انواع مختلفی از دستگاه های تصفیه هوا وجود دارد که به صورت کوچک و مستقل، یا در ابعاد بزرگتر در دستگاه های تهویه مطبوع صنایع پزشکی، صنعتی، تجاری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع تصفیه هوا

تصفیه هوا به روش های گوناگونی انجام پذیر است. معمولا استفاده از فیلتراسیون (فیلتر هپا و کربن اکتیو) بی خطر ترین روش است. زیرا هیچ محصول جانبی به هوا اضافه نمی کنند اما سایر روش ها مانند روش های تولید ازون، پلاسما، لامپ یو وی و فوتوکاتالیتیک روش های هستند که با استفاده از فعل و انفعالات شیمیایی و یا با اضافه کردن ذزات و گاز به هوا، عمل تصفیه را انجام می د هند. سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا و سازمان بهداشت جهانی هیچ کدام از روش های غیر معمول را توصیه نمی کنند.

فیلتر هپا و کربن اکتیو

هپا یک نوع فیلتر تصفیه هوای مکانیکی است و کلمه هپا به معنای فیلتر هوا با راندمان بالا می باشد. این فیلتر در جنگ جهانی دوم برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت تا مانع از خروج ذرات رادیو اکتیو از آزمایشگاه شود. فیلتر هپا تا 99.97 درصد آلاینده های موجود در هوا را از بین برده و تا حد زیادی از تاثیر بد هوای بی کیفیت داخل ساختمان بر روی سلامت افراد می کاهد. فیلتر کربن اکتیو از ورق و گلوله های کربن فعال تشکیل شده است و در مکان هایی که مستلزم حذف آلاینده های سنگین گازی شکل نظیر دود سیگار یا ترکیبات آلی فرار (VOCs) هستند استفاده می شود.

فیلتر هپا و کربن اکتیو

دستگاه های تصفیه هوا با توجه به توانایی حذف آلاینده های هوا، ارزیابی می شوند. در واقع راندمان و اثر بخشی این دستگاه ها با توجه به نرخ تولید هوای پاکیزه (Clean Air Deliver Rate) CADR سنجیده می شوند. CADR عبارتست از میزان هوای پاکیزه و تصفیه شده ای که توسط دستگاه تصفیه هوای خانگی تولید می شود. واحد سنجش CADR فوت مکعب بر دقیقه است و برای سه عامل گرد و غبار، گرده گل و بوی سیگار بررسی می شود. همان طور که می دانید هر فوت 30 سانتی متر است بنابراین به عنوان مثال اگر CADR برای یک سیستم تصفیه کننده هوا 671 باشد به معنای آن است که این دستگاه قادر است در هر دقیقه، 671 فوت مکعب هوای پاک تولید کند. این میزان 5 متر مکعب در هر دقیقه است. این شاخص معیار خوبی برای مقایسه انواع دستگاه های تصفیه هوای خانگی با یکدیگر است.

AHAM

به منظور افزایش راندمان و عملکرد بهتر دستگاه های تصفیه هوا بهتر است در اولین زمان آلارم تعویض، فیلتر دستگاه را تعویض نمایید. مقدار و نوع آلاینده های هوای داخل ساختمان ها از یک منطقه تا منطقه دیگر متفاوت است. برخی از فروشندگان دستگاه تصفیه هوا ادعاهای عجیبی درباره عمر مفید فیلتر های سیستم تصفیه هوای خود دارند و برخی ادعا می کنند فیلتر های سیستم تصفیه هوای آنها از 5 تا 6 سال عمر خواهد کرد! که باید واقع بینانه نسبت به این امر باید توجه داشت. عدم تعویض به موقع و منظم فیلتر ها باعث خواهد شد که راندمان دستگاه تصفیه هوا کاهش چشمگیری پیدا کند و در واقع دستگاه قادر نباشد حجم قابل توجهی از هوای منزل شما را در کوتاهترین زمان ممکن تصفیه کند و از طرفی دیگر باعث افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات دستگاه شما خواهد شد.

تعویض فیلتر

پنج دلیل برای استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی

  1. جلوگیری از بیماری های مرتبط با آلودگی هوا مانند آسم، آمفیزم، آلرژی ها، بیماری های قلبی و عروقی و بسیاری دیگر.جلوگیری از بیماری های مرتبط با آلودگی هوا
  2. جلوگیری از خستگی و داشتن انرژی بیشتر در فعالیت های روزمرهجلوگیری از خستگی و داشتن انرژی
  3. جلوگیری از ابتلا به بیماری های ریوی و همچنین اختلال در رشد جسمی کودکانجلوگیری از ابتلا به بیماری های ریوی کودکان
  4. جلوگیری از حساسیت های ناشی از حیوانات خانگیجلوگیری از حساسیت های ناشی از حیوانات خانگی
  5. افزایش راندمان ذهنی با تنفس هوای پاک ترافزایش راندمان ذهنی با تنفس هوای پاک تر

در آخر برای انتخاب دستگاه تصفیه هوا به اصالت برند، نوع و کارآمدی فیلتر های استفاده شده، استانداردها و تاییدیه های پزشکی، متراژ فضای پوشش دهی، میزان فروش در سراسر دنیا و خدمات پس از فروش محصول باید توجه ویژه ای داشته باشید.

تماس با کارشناس