تصفیه هوا

تصفیه هوا
 

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

 

بخش عمده ای از آلودگی هوا در ایران توسط وسایل نقلیه مانند خودرو ها تولید می شود که در شهر تهران تا 70 درصد این آلودگی سهم آن ها می باشد، باقی مانده این آلودگی ها نیز نتیجه فعالیت نیروگاه ها، صنایع، و مراکز تجاری، اداری و مسکونی می باشد. آلاینده هایی که نقش به سزایی در آلودگی هوا دارند، عبارتند از ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، گاز co2، دی اکسید کربن و غیره، که این آلاینده ها می توانند موجب افزایش عفونت های ریوی شوند. برای تصفیه هوای اماکن مسقف با کاربری خانگی، اداری، بیمارستانی و غیره می توان از دستگاه های تصفیه هوا استفاده کرد. دستگاه تصفیه کننده هوا متناسب با طراحی و ساخت، شامل چند مرحله فیلتر می باشد که قادر به حذف انواع آلاینده ها، بوی بد، ویروس ها و باکتری ها و به طور کلی هرگونه ذرات معلق تا دقت 0.1 میکرون می باشد. استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی می تواند تا حدود زیادی ابتلا به بیماری های قلب، عروق، حساسیت های فصلی ناشی از ذرات معلق و گرده درختان و بیماری های تنفسی نظیر آسم و تنگی نفس را کاهش دهد.

عملکرد دستگاه تصفیه هوای خانگی معمولاً به گونه ای است که برای تصفیه هوای حجم معینی از فضا طراحی و ساخته شده است به عنوان مثال برای تصفیه هوای فضاهایی با زیربنای 20 الی 300 متر مربع با توجه به نوع مدل، اکثر دستگاه های تصفیه هوای خانگی مناسب هستند. در زندگی امروزه با توجه به حجم بالای آلودگی به خصوص در کلانشهر ها، استفاده از دستگاه تصفیه هوا دیگر کالای لوکس نیست و یک نیاز ضروری به شمار می رود.

پیش از تشریح نحوه عملکرد و مزایای استفاده از دستگاه تصفیه هوا می خواهیم درباره انواع دستگاه تصفیه هوا، فیلتر های بکار رفته در آن و اهمیت تاثیر هوای تمیز بر سلامتی انسان همچنین کیفیت هوای حال حاضر کشورمان توضیح می دهیم.

 

 

معرفی انواع دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا که توسط تکنولوژی فیلترینگ کار می کنند، دارای انواع گوناگونی می باشند که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره شده است.

 دستگاه تصفیه هوای رومیزی

دستگاه های تصفیه هوای رومیزی با وزن سبک در ابعاد کوچک و متوسط ارائه می شوند و به همین دلیل مناسب استفاده در محیط هایی با متراژ کم همچون اتاق خواب ها می باشند.دستگاه تصفیه کننده هوا رومیزی معمولاً دارای 3 مرحله فیلتراسون است.

دستگاه تصفیه هوای ایستاده

دستگاه های تصفیه هوای ایستاده سایز بزرگتری نسبت به نوع رومیزی دارند، در این دستگاه ها ممکن است از تعداد مراحل بیشتری فیلتراسیون استفاده شود.

دستگاه تصفیه هوای همراه

دستگاه های تصفیه هوای همراه، دارای قابلیت حمل بر روی گردن می باشند و وزن آن ها بسیار سبک است. این دستگاه ها توسط فرآیند جذب یون ها عمل تصفیه هوا را انجام می دهند. دستگاه تصفیه کننده هوای همراه، مناسب برای استفاده افرادی است که در هوای آلوده مجبور به بیرون رفتن از منزل می باشند.

دستگاه تصفیه هوای اتومبیل

همان طور که از نام این دستگاه تصفیه کننده هوا مشخص است برای استفاده در اتومبیل طراحی شده است. برای فعالیت دستگاه تصفیه کننده هوا کافی است، آن را به فندک ماشین وصل کنید و یا در مواردی امکان استفاده از باطری قلمی هم در آن تعبیه شده است. دستگاه تصفیه کننده هوای اتومبیل، نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب و یا حرارت قرار گیرد.

 
نکات خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی

برخی از نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه هوا شامل موارد زیر است:

 1. فیلترهای تعبیه شده دستگاه تصفیه هوا
 2. امکانات تکنولوژیکی
 3. اثر بخشی سیستم تصفیه هوای خانگی
 4. مساحت زیر بنا و مقدار فضای تحت پوشش
 5. طراحی و زیبایی دستگاه تصفیه هوا
 6. قیمت دستگاه
 7. طراحی متناسب با اقلیم
 8. عملکرد دستگاه
 9. میزان آلودگی صوتی
 10. میزان مصرف انرژی
 11. خدمات پس از فروش

 

مزایای دستگاه تصفیه هوا

از جمله تاثیر دستگاه تصفیه هوا در منزل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حفاظت از کودکان، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای
 • تأثیر مثبت بر سیستم عصبی و خلق و خو زیرا دستگاه های تصفیه هوای خانگی منجر به کاهش خشونت در افراد می شوند.
 • کاهش عوامل استرس زا
 • کاهش عوامل ایجاد کننده حملات تنفسی و آسم از جمله مزایاس مهم دستگاه تصفیه کننده هوا می باشد.
 • از بین برنده عوامل آلرژی زا، از قبیل گرد و غبار و پرز فرش و پر حیوانات
 • نابود کننده دود سیگار و کاهش ابتلا یه بیماری های ریوی
 • دستگاه تصفیه کننده هوا موجب کاهش ذرات آز بست موجود در هوا می شود.
 •  دستگاه تصفیه کننده هوا از بین برنده گاز رادون موجود در هوا که منجر به کاهش ابتلا به سرطان خون می شود، است.
 • بر طرف کننده آلودگی های خطرناک در محیط هایی همچون بیمارستان ها
 • دستگاه تصفیه کننده هوا برای کرونا از موارد موثر در کنار دیگر راه های پیشگیری از این بیماری می باشد، زیرا فیلتر هپای موجود در دستگاه های تصفیه هوا، در بیرون کشیدن و حذف ذرات تا قطر 0.01 مکیرون موثر است. ویروس کرونا در انتهای پایین ترین سطح فیلتر هپا قرار دارد، بدین معنا که شاید با یک بار تصفیه 100درصد این ذرات جذب نشوند، اما با چندین بار عبور هوا از فیلتر هپا، در یک بازه زمانی مشخص، می تواند تا 97.99 درصد این ویروس را از بین ببرد.
 

امروزه با آلودگی روز افزون شهرها، تنفس هوایی پاک و عاری از آلاینده ها، برای سلامتی و شادابی محیط خانواده و طول عمر، جزء نیازهای اولیه و ضروری هر انسان محسوب می شود. به همین دلیل استفاده از دستگاه های تصفیه هوا در این شرایط اجتناب ناپذیر خواهد بود.

نمایندگی گری

بهتر است قبل از هر چیز این واقعیت را بدانیم که کیفیت هوای داخل ساختمان به مراتب بدتر ار کیفیت هوا در فضای باز است. شاید باور آن مشکل باشد اما با وجود تمام گاز های سمی تولید شده توسط کارخانه ها، ماشین آلات و خودرو ها، عواملی از قبیل حرکت دائمی هوا، رعد و برق الکتریکی، اشعه ماورای بنفش خورشید و … کمک می کنند که هوا در محیط های باز، پاکیزه تر از هوای داخل ساختمان ها باشد. هوای داخل خانه ها خصوصاً اگر در و دیوار خوب عایق بندی شده باشند، نه تنها راکد و بدون حرکت است بلکه به طور مداوم با آلاینده های مختلف آلوده تر می شود.آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) هوای داخل ساختمان ها را یکی از 5 تهدید اصلی برای بهداشت عمومی آمریکا عنوان کرده است. عمده ترین آلاینده هایی که در داخل منازل می توان یافت عبارتند از : گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی، پاک کننده های شیمیایی، بخارات متصاعد شده از صنایع چوبی مختلف، ویروس ها، قارچ ها، باکتری ها، مواد شیمیایی، لوازم آرایشی و بسیاری از مواد مضر دیگر که در داخل ساختمان ها یافت می شود. اما علیرغم تمام این خبر های بد، خبر خوب این است که شما می توانید با اقدامات موثر تا حد زیادی از آلودگی هوای داخل خانه خود بکاهید. یکی از این اقدامات استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی است.

 

 

تصفیه هوای خانگی

هوایی که ما تنفس می کنیم دارای ذرات ریز حاصل از عدم احتراق خودروها، گرد و غبار محیط، ویروس، باکتری، قارچ، هاگ، بوی دخانیات، ترکیبات آلی فرار (VOCs)، عوامل آلرژی زا، گازهای سمی و … است و ما نیازمند به سیستم یا دستگاهی هستیم که عمل فیلترینگ هوا را برای ما انجام داده و با تکنیک های پیشرفته به جذب حداکتری این عوامل کمک کند.

 

دستگاه تصفیه هوای خانگی دارای یک فن قدرتمند است که هوای داخل ساختمان را به داخل دستگاه کشیده و با عبور دادن از فیلتر های تصفیه کننده هوا، آلودگی های معلق در هوای ساختمان را حذف کرده و هوای پاکیزه و سالم را در فضا منتشر می کنند.

فیلتر کردن هوا

انواع مختلفی از دستگاه های تصفیه هوا وجود دارد که به صورت کوچک و مستقل، یا در ابعاد بزرگتر در دستگاه های تهویه مطبوع صنایع پزشکی، صنعتی، تجاری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع تصفیه هوا

تصفیه هوا به روش های گوناگونی انجام پذیر است. معمولا استفاده از فیلتراسیون (فیلتر هپا و کربن اکتیو) بی خطر ترین روش است. زیرا هیچ محصول جانبی به هوا اضافه نمی کنند اما سایر روش ها مانند روش های تولید ازون، پلاسما، لامپ یو وی و فوتوکاتالیتیک روش های هستند که با استفاده از فعل و انفعالات شیمیایی و یا با اضافه کردن ذزات و گاز به هوا، عمل تصفیه را انجام می د هند. سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا و سازمان بهداشت جهانی هیچ کدام از روش های غیر معمول را توصیه نمی کنند.

فیلتر هپا و کربن اکتیو

هپا یک نوع فیلتر تصفیه هوای مکانیکی است و کلمه هپا به معنای فیلتر هوا با راندمان بالا می باشد. این فیلتر در جنگ جهانی دوم برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت تا مانع از خروج ذرات رادیو اکتیو از آزمایشگاه شود. فیلتر هپا تا 99.97 درصد آلاینده های موجود در هوا را از بین برده و تا حد زیادی از تاثیر بد هوای بی کیفیت داخل ساختمان بر روی سلامت افراد می کاهد. فیلتر کربن اکتیو از ورق و گلوله های کربن فعال تشکیل شده است و در مکان هایی که مستلزم حذف آلاینده های سنگین گازی شکل نظیر دود سیگار یا ترکیبات آلی فرار (VOCs) هستند استفاده می شود.

فیلتر هپا و کربن اکتیو

دستگاه های تصفیه هوا با توجه به توانایی حذف آلاینده های هوا، ارزیابی می شوند. در واقع راندمان و اثر بخشی این دستگاه ها با توجه به نرخ تولید هوای پاکیزه (Clean Air Deliver Rate) CADR سنجیده می شوند. CADR عبارتست از میزان هوای پاکیزه و تصفیه شده ای که توسط دستگاه تصفیه هوای خانگی تولید می شود. واحد سنجش CADR فوت مکعب بر دقیقه است و برای سه عامل گرد و غبار، گرده گل و بوی سیگار بررسی می شود. همان طور که می دانید هر فوت 30 سانتی متر است بنابراین به عنوان مثال اگر CADR برای یک سیستم تصفیه کننده هوا 671 باشد به معنای آن است که این دستگاه قادر است در هر دقیقه، 671 فوت مکعب هوای پاک تولید کند. این میزان 5 متر مکعب در هر دقیقه است. این شاخص معیار خوبی برای مقایسه انواع دستگاه های تصفیه هوای خانگی با یکدیگر است.

 

به منظور افزایش راندمان و عملکرد بهتر دستگاه های تصفیه هوا بهتر است در اولین زمان آلارم تعویض، فیلتر دستگاه را تعویض نمایید. مقدار و نوع آلاینده های هوای داخل ساختمان ها از یک منطقه تا منطقه دیگر متفاوت است. برخی از فروشندگان دستگاه تصفیه هوا ادعاهای عجیبی درباره عمر مفید فیلتر های سیستم تصفیه هوای خود دارند و برخی ادعا می کنند فیلتر های سیستم تصفیه هوای آنها از 5 تا 6 سال عمر خواهد کرد! که باید واقع بینانه نسبت به این امر باید توجه داشت. عدم تعویض به موقع و منظم فیلتر ها باعث خواهد شد که راندمان دستگاه تصفیه هوا کاهش چشمگیری پیدا کند و در واقع دستگاه قادر نباشد حجم قابل توجهی از هوای منزل شما را در کوتاهترین زمان ممکن تصفیه کند و از طرفی دیگر باعث افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات دستگاه شما خواهد شد.

 

پنج دلیل برای استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی

 1. جلوگیری از بیماری های مرتبط با آلودگی هوا مانند آسم، آمفیزم، آلرژی ها، بیماری های قلبی و عروقی و بسیاری دیگر.جلوگیری از بیماری های مرتبط با آلودگی هوا
 2. جلوگیری از خستگی و داشتن انرژی بیشتر در فعالیت های روزمرهجلوگیری از خستگی و داشتن انرژی
 3. جلوگیری از ابتلا به بیماری های ریوی و همچنین اختلال در رشد جسمی کودکانجلوگیری از ابتلا به بیماری های ریوی کودکان
 4. جلوگیری از حساسیت های ناشی از حیوانات خانگیجلوگیری از حساسیت های ناشی از حیوانات خانگی
 5. افزایش راندمان ذهنی با تنفس هوای پاک ترافزایش راندمان ذهنی با تنفس هوای پاک تر

در آخر برای انتخاب دستگاه تصفیه هوا به اصالت برند، نوع و کارآمدی فیلتر های استفاده شده، استانداردها و تاییدیه های پزشکی، متراژ فضای پوشش دهی، میزان فروش در سراسر دنیا و خدمات پس از فروش محصول باید توجه ویژه ای داشته باشید.

تماس با کارشناس